👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

پاورپوینت در مورد فصل دوممبانی زیستی ومحیطی

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

پاورپوینت در مورد فصل دوممبانی زیستی ومحیطی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل :  powerpoint (..ppt) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد اسلاید : 30 اسلاید

 قسمتی از متن powerpoint (..ppt) : 

عوامل مؤثر بررشد:

1-ژنتیک 2-محیط

آیا عوامل ارثی مهمترهستندیا عوامل محیطی؟این مجادلۀ قدیمی طبیعت در برابر تربیت است.منظور از تربیت،نیروهای پیچیدۀ دنیای مادی واجتماعی است ومنظور از طبیعت استعدادهای فطری زیستی است.

با اینکه تمام نظریه ها حداقل نقش هایی را برای طبیعت وتربیت قائل هستند اما از نظر تأکید تفاوت دارند.گروهی ازروانشناسان مثل رفتارگراها اعتقاد دارندکه اساساً عوامل محیطی تعیین کنندۀ تغییرات رشد در انسان هستند وگروهی دیگر اعتقاد به تأثیر بیشتر عوامل زیستی وژنتیکی دارند.بدیهی است که هیچکدام از این عقاید را به تنهایی نمی توان قبول کردبلکه باید به تأثیر متقابل دو عامل وراثت و محیط برای به وجود آوردن فرایند رشد توجه نمود .

فصل دوم:مبانی زیستی ومحیطی

هریک از ما از چند تریلیون واحد مجزا به نام سلول ساخته شده ایم.درون هر سلول یک مرکز کنترل به نام هسته وجود داردکه حاوی ساختارهای میله ای به نام کروموزوم است که اطلاعات ژنتیکی را ذخیره ومنتقل میکند. هر سلول انسان طبیعی دارای 46 کروموزوم است که در23 جفت سازمان یافته اند.

کد ژنتیکی:

کروموزومها ازماده ای شیمیایی به نام DNA ساخته شده اند.ژن قسمتی از DNA درطول کروموزوم هست.ژنها حامل وراثت کودکند.تقریباً 20000تا25000 ژن در طول کروموزومها وجود دارد.ژن ها اطلاعات وبرنامه هایی رادرخود ثبت دارند که ویژگیهای زیستی و وراثتی فرد نظیر ساختمان بدن وجنسیت،استخوانبندی،ظرفیتهای مغزی، وضعیت هورمونی،رنگ پوست ومو وچشم وامثال آن را مشخص میکند.

مبنای ژنتیکی:

1 -سوماتیک: که ساختمان واعضای مختلف بدن را تشکیل می دهند.

2-گامت یا ژرمینال: یا سلولهای جنسی نروماده(اسپرم وتخمک)که باهم ترکیب میشوند وسلول تخم یا زیگوت راتشکیل میدهند.سلولهای جنسی بر خلاف سایر سلول ها دارای 23کروموزوم هستند.سلولهای جنسی از طریق فرایند تقسیم سلولی بنام میوز تشکیل می شوند که تعداد کروموزومها را نصف می کند.

انواع سلول بدن انسان

در مجموع دو فرایند تقسیم سلولی در بدن انسان اتفاق می افتد:

1-میتوز:

فرایندی از تقسیم سلولی است که در جریان آن DNA تکثیر می شود این توانایی خاص به سلول تخم تک سلولی امکان می دهد تا به صورت انسان پیچیده ای رشد کند که از چند تریلیون سلول تشکیل شده است.

2-میوز:

در سلولهای جنسی اتفاق می افتد.در جریان میوز کروموزومها جفت می شوندو یک عضو هر جفت به سلول تازه تشکیل شده می چسپد، بنابراین سلول تازه به جای 46 کروموزوم دارای 23 کروموزوم است.

فرایند تقسیم سلولی

پاورپوینت در مورد فارسی پنجم دبستان نقش خردمندان پاورپوینت در مورد فشار خون پاورپوینت در مورد فارسی هفتم ما می توانیم درس هفدهم پاورپوینت در مورد فارسی هفتم درس 13