👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق سزیم

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق سزیم

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 11 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏2

‏سزیم

‏تاریخچـــــــــه

‏سیزیم ( واژه ‏لاتین caesius ‏به معنی ‏آبی آسمانی) در سال 1860 بوسیله Robert Bunsen ‏و Gustav Kirchhoff ‏در ‏آب ‏معدنی Durkheim ‏وبصورت ‏طیف نمایی ‏کشف شد.هویت آن بر ‏اساس خط آبی درخشان در طیف آن بود و اولین عنصری است که بوسیله تحلیل ‏طیف کشف گردید.اولین فلز سزیم در سال 1881 تولید شد. از سال 1967 سیستم ‏بین المللی اوزان ومقیاس ( SI ) ‏، ‏ثانیه ‏را بعنوان چرخه های 770، 631‏،‏ 9‏،192 ‏تشعشع ‏تعیین کرد که مطابق با ‏جابجایی بین دو ‏سطح انرژی ‏حالت پایه ‏اتم Caesium-133 ‏است.از نظر تاریخی مهم ترین کاربرد سزیم در تحقیق و توسعه ‏و اساسا" در کاربردهای شیمیایی و الکتریکی بوده است.

‏خصوصیات قابل توجه

‏طیف الکترومغناطیس ‏سیزیم دارای دو خط روشن ‏در ناحیه ‏آبی ‏طیف وچندین خط دیگر در نواحی ‏قرمز ‏، ‏زرد ‏و ‏سبز ‏می باشد.این عنصر به ‏رنگ ‏طلائی مایل به نقره ای ‏بوده ، و هر دو ویژگی نرمی و چکش خواری را دارد. سیزیم ‏الکتروپوزیتیو ‏ترین و ‏قلیایی ‏ترین عنصر ‏شیمیایی ‏است و همچنین دارای کمترین ‏پتانسیل ‏یونیزاسیون ‏در بین عناصر می باشد. فراوانی سیزیم از پنج فلز قلیایی غیر ‏رادیواکتیو دیگر کمتر است.( از نظر فنی ، ‏فرانسیم ‏، پائینترین فلز قلیایی در جدول می باشد ، اما چون بسیار رادیواکتیو بوده ، و در یک ‏زمان کمتر از یک گرم در کل زمین وجود دارد ، فراوانی این عنصر را می توان عملا"صفر

‏2

‏در نظر گرفت.)

‏سزیم به همراه ‏گالیم ‏و ‏جیوه ‏تنها فلزاتی هستند ‏که در ‏دمای ‏اطاق به حالت مایع می ‏باشند. سیزیم در ‏آب ‏سرد بصورت انفجاری واکنش می کند ‏و در حرارتهای بالای منهای 116درجه سلسیوس با یخ نیز واکنش دارد. ‏هیدروکسید ‏سیزیم (CsOH) ‏قوی ترین قلیای ‏شناخته شده است و ‏شیشه ‏را مورد حمله قرار می دهد.

‏کاربردهــــــــــــــا

‏چشمگیر ترین کاربرد سیزیم در ‏ساعتهای اتمی ‏است که دقت آنها 5 ثانیه در 300 ‏سال است.

Cs-134 ‏در آب شناسی ، بعنوان معیار سنجش خروجی سیزیم توسط ‏صنعت نیروی اتمی ‏به کار می رود. از این ‏ایزوتوپ ‏به این علت استفاده می گردد که کمتر ازCs-133 ‏یا Cs-137 ‏متداول است ، ایزوتوپ ( Cs-134) ‏را می توان به تنهائی با واکنشهای اتمی تولید کرد . Cs-135 ‏نیز در مورد فوق ‏کاربرد دارد.

‏سیزیم مانند سایر عناصر گروه 1 میل ترکیبی زیادی با ‏اکسیژن ‏دارد و بعنوان "گیرنده" در ‏لامپهای الکترون ‏به کار می رود.

‏این عنصر همچنین در ‏باطریهای ‏–‏ ‏نوری ‏کاربرد دارد.

‏علاوه بر اینها سزیم بعنوان ‏کاتالیزور‏در ‏هیدروژنه ‏کردن ترکیبات ‏آلی ‏خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

‏3

‏اخیرا" از این عنصر در سیستم رانش یونی استفاده شده است.

‏پیدایــــــــــــش

‏فلز قلیایی سیزیم در ‏لپدولیت ‏، ‏پلوسیت ( ‏هیدرات ‏سیلیکات ‏آلومینیوم ‏و سزیم ) و منابع دیگری یافت می شود. یکی از مهمترین و غنی ترین منابع این فلز در ‏دریاچهBernic ‏واقع در Manitoba ‏می باشد. در این مکان 300000 ‏تن ‏پلوسیت با میانگین 20 % سیزیم برآورد شده ‏است.

‏این عنصر را می توان با ‏الکترولیز ‏سیانید ‏گداخته و چند روش دیگر جدا ‏کرد.بوسیله تجزیه حرارتی ‏آزید ‏سیزیم میتوان بصورت استثنائی سیزیم ‏خالص و بدون گاز تهیه نمود.عمده ترین ترکیبات سیزیم ‏کلرید ‏و ‏نیترات ‏آن است. قیمت هر گرم سیزیم در سال 1997 ‏تقریبا" 30 دلار آمریکا بود.

‏ایزوتوپهـــــــــا

‏سیزیم دارای 32 ایزوتوپ شناخته شده است که از ‏تمامی عناصر دیگر بیشتر می باشد.‏جرم ‏اتمی ‏این ایزوتوپها بین 114 تا 145 می باشد. اگرچه این عنصر بیشترین ‏تعدادایزوتوپها را دارا می باشد ، تنها یک ‏ایزوتوپ ‏پایدار طبیعی ( Cs-133) ‏دارد. ایزوتوپ ‏پرتوزا Cs-137 ‏در مطالعات آب شناسی همانند ‏کاربرد H-3 ‏مورد استفاده است.Cs-137 ‏از انفجار ‏سلاحهای اتمی ‏و برون پاشیهای ‏نیروگاههای اتمی ‏تولید می گردد.سیزیم 137 در ‏سال 1954 با آغاز ‏آزمایشات اتمی ‏وارد اتمسفر شد و سریعا" در ‏آن بصورت محلول در آمد. هرگاه Cs-137 ‏وارد آبهای زیرزمینی شود در سطوح خاک به جا

تحقیق دوستی و دوست یابی تحقیق درمورد مهارتهاي آموزشي تحقیق درمورد فولاد تحقیق جهانگردی وگردشگری