👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق در مورد سرامیک

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق در مورد سرامیک

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..DOC) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 5 صفحه

 قسمتی از متن word (..DOC) : 

1

‏سرامیک

‏دید کلی

‏از زمانی که انسان غارنشینی را به قصد یافتن مکان زیست بهتر ، پشت ‏سر گذاشت، با ‏مصالح ساختمانی ‏سر و کار پیدا کرده بود. ‏بدیهی است که این مواد از نوع موجود در طبیعت بود، مانند پوست برای بنا کردن خیمه و ‏یا گل و سنگ برای تهیه مسکن دائمی‌. بعدها بشر آموخت که از قطعات چوب و تخته و میخ ‏و پیچ برای استحکام بنا استفاده کند و موادی مانند ‏آهک ‏، ‏ساروج ‏و ‏سیمان ‏را برای ‏اتصال محکم‌تر قطعات سنگ و یا چوب به یکدیگر بکار بگیرد، ولی ‏خاک ‏رس ‏مهمترین ماده اولیه تهیه بسیاری از مصالح ساختمانی است. ‏خاک رس ‏به صورت ‏ناخالص در تهیه کوزه ، گلدان هاى گلی ، ‏ظروف سفالی ‏، اشیا و لوله‌هاى سفالی ، ‏سرامیک ، سیمان و به صورت خالص ، در تهیه ‏ظروف چینی ‏و ... مصرف می‌شود.

‏تعریف

‏از نظر واژه: ‏سرامیک به کلیه جامدات غیر آلی و غیر فلزی گفته ‏می‌شود.

‏از نظر ساختار شیمیایی: ‏کلیه موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و ‏فلدسپار ‏در دمای بالا بدست می‌آیند و توسط ‏توده شیشه مانندی انسجام یافته و بسیار سخت و غیر قابل حل در ‏حلال‏‌‏ها ‏و ‏تقریبا گداز ناپذیر می‌‌باشند، سرامیک نامیده می‌شوند.

‏نقش اجزای سه‌گانه در سرامیک

2

‏خاک رس: ‏موجب نرمی ‌و انعطاف و تشکیل ذرات بلوری سرامیک می‌شود.

‏ماسه: ‏قابلیت چین خوردن ، پس از خشک و ‏گرم شدن و تشکیل ذرات بلوری سرامیک را کاهش می‌دهد.

‏فلدسپار: ‏در کاهش دادن دمای پخت و تشکیل ‏توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری سرامیک موثر است.

‏خواص سرامیک‌ها

‏خواص سرامیک‌ها بسته به نوع و درجه خلوص هر یک از اجزای ‏اصلی ، مواد افزودنی ، لعاب ، زمان حرارت دادن ، مواد اکسنده و کاهنده‌هاى موجود در ‏محیط ، تغییر می‌کند. در قرن حاضر ‏صنعت سرامیک سازی ‏توسعه و تنوع شگرفی یافته ‏و اهمیت و کاربردهای آن نیز وسعت پیدا کرده است.

‏سرامیک‌های ویژه

‏مقره‌های برق:

‏که عایقهای خوبی برای ‏گرما و برق هستند و در آنها از Al2O3 ‏، Zr2O3 ‏استفاده می‌شود.

‏سرامیک‌های مغناطیسی:

‏در در این نوع ‏سرامیک از ‏اکسیدهای آهن ‏استفاده می‌شود. مهمترین ‏کاربرد آنها در تهیه ‏عنصرهای حافظه در کامپیوتر ‏است.

‏سرامیک‌های شیشه‌اى:

3

‏وقتی شیشه ‏معمولی پس از تهیه در دمای بالایی قرار گیرد، تعداد قابل توجهی از ذرات بلور در آن ‏تشکیل می‌شود و خاصیت شکنندگی آن کم می‌گردد و بر خلاف شیشه‌های معمولی دیگر ، ‏ایجاد یا پیدایش شکاف کوچک در آنها ساری نمی‌باشد،‌ یعنی این شکافها خود به خود ‏پیشرفت نمی‌کنند. از این نوع سرامیک‌ها برای تهیه ظروف آشپزخانه یا ظروفی که برای ‏حرارت دادن لازم باشند، استفاده می‌شود که آن را اصطلاحا ‏پیروسرام ‏می‌نامند.

‏لعابها ‏و انواع آنها

‏لعابها طیف وسیعی ‏از ‏ترکیبات آلی ‏و ‏معدنی ‏را در بر می‌گیرند. لعاب مربوط به ‏سرامیک معمولا مخلوط شیشه مانندی متشکل از ‏کوارتز ‏، ‏فلدسپار و ‏اکسید سرب (PbO) ‏است. این اجزا را پس از ‏آسیاب شدن و نرم کردن به صورت خمیری رقیق درمی‌‌آورند. آنگاه وسیله سرامیکی مورد ‏نظر را در این خمیر غوطه‌ور کرده و پس از سرد و خشک شدن ، آن را در کوره تا دمای ‏معین حرارت می‌دهند. پس از لعاب دادن روی ‏چینی ‏، روی آن مطالب مورد نظر را می‌نویسند ‏و یا طرح مورد نظر را نقاشی می‌کنند و دوباره روی آن را لعاب داده و یک بار دیگر ‏حرارت می‌دهند. در این صورت وسیله مورد نظر پرارزش‌تر و نوشته و طرح روی آن ‏بادوام‌تر می‌شود.

‏لعابها در انواع زیر وجود دارند:

‏لعاب بی‌رنگ: ‏این نوع لعاب که برای پوشش سطح ‏چینی‌های بدلی ظریف بکار می‌رود، بی رنگ و شفاف است و از مخلوط

تحقیق در مورد تغییرات رنگ در آسفالت تحقیق در مورد بتن اسفنجی تحقیق در مورد بتن سبک 10 ص تحقیق در مورد انواع اتصالات 5 ص