👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق جایگاه علم و دین

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق جایگاه علم و دین

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 24 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏2

‏جایگاه علم و دین

‏وقتی درمورد جایگاه علم ودین صحبت می کنیم ، در واقع می خواهیم بدانیم این مسأله از ‏مسائل کدام ‏علم ‏است ، در کجا و چه دانشی درباره علم ودین صحبت می شود.

‏مسأله علم ودین بیشتر در ‏دو دانش مورد توجه و محل بحث است، یکی ‏الهیات ‏و دیگری ‏فلسفه دین .

‏از آنجا که این دو دانش با مسائل دینی سرو کار دارند ، به بحث علم ودین و ‏مناسبات بین آن دو می پردازند، اما این مسأله برای فرد ‏متدین ‏نیز که طالب علم هم هست ولو اینکه در ‏فلسفه دین و الهیات کار نکند، مطرح است، چون او هم تحت تأثیر ‏کنجکاوی ‏فطری ، در طلب علم است و علم را ‏دوست دارد و از آن سو دین را هم می خواهد ، پس بحث علم ودین از این حیث برای فرد ‏متدین مطرح می شود.

‏بنابر این جایگاه این مسأله دانش فلسفه دین و الهیات است و هر کدام از جهتی به ‏این مسأله می پردازند.‏متألهان ‏از باب ‏شبهه شناسی ‏به مسأله علم ودین و به ویژه به ‏مسأله ‏تعارض علم ودین ‏می پردازند.

‏وظایف متألهان علی العموم عبارت است از تبیین مفاهیم و اثبات عقاید دینی و دفع ‏شبهات ، به این لحاظ الهیات موضوع و روش واحد ندارد و برای انجام وظایف یاد شده در

‏2

‏موضوعات متعدد وارد می شود و از روشهای مختلف بهره می گیرد و به سخن دیگر الهیات ‏کثیر الموضوع و کثیرالروش است. محور وحدت بخش مسائل الهیات غایت واحد و آن دفاع از ‏دین است.

‏ولی نگاه فلسفه دین به مسأله مناسبات علم ودین از منظر دیگری است ، ‏فیلسوفان دین ‏از منظر برون نگر مسائل دینی ‏را مورد بحث قرار می دهند و مباحثی از قبیل بررسی ‏ادله اثبات وجود خدا ‏، ‏زبان دین ‏، ‏وجه ‏حاجت بشر به دین ‏، مناسبات علم ودین و ... را تبیین و تحلیل می کنند.

‏رابطه دین با علم

‏نظام ‏معرفت دینی ‏همیشه رقیب داشته است . این ‏رقابتها مسأله ای تحت عنوان ‏عقل و وحی ‏به وجود آورده است . مسأله علم ‏ودین همان مسأله عقل و ‏وحی ‏نیست ولی مسبوق به به آن می باشد .

‏در مورد تاریخچه بحث باید گفت بعد از ‏رنسانس ‏و رشد خیره کننده علم جدید ، علم جدید به راه علم قدیم نرفت . در ‏قرون وسطی ‏، ‏علم ‏و ‏دین ‏و ‏فلسفه ‏هم سرنوشت بودند و این نکته بسیار مهمی است. علم قدیم زمین خورد و علم جدید متولد ‏شد.

‏3

‏علم جدید در درون خود ، نطفه تعارض با دین داشت ، لذا مسأله ای به ‏وجود آورد بنام ‏تعارض علم ودین . ‏بعدها به تدریج این مسأله ‏به شکل یک مسأله کلامی در آمد و با عنوان نسبت علم ودین موضوع مطالعه ‏فیلسوفان دین ‏قرار گرفت. اکنون یکی از مسائل ‏مهم ‏فلسفه دین ‏همین مسأله می باشد.

‏موضوع رابطه علم و دین از زوایاى مختلف و گوناگونى مورد بحث قرار گرفته است، ‏مثلا ازجنبه ‏معرفت ‏شناسی ‏که صورت آن اینست که نسبت معرفت دینی و ‏معرفت تجربی ‏چیست.

‏و یا در ‏فلسفه ‏علم ‏بررسی شود که در آن صورت ساختار قوانین علمی با ساختار گزاره های دینی ‏مقایسه می گردد.

‏و یا در ‏فلسفه دین ‏که در این صورت معرفت تجربی و ‏دینی باهم مقایسه می شوند .

‏و نیز در ‏الهیات ‏و ‏کلام ‏و ‏جامعه ‏شناسی ‏و ‏روانشناسی ‏می تواند قابل بررسی باشد.

‏و نیز دیده می شود که ‏مورخان ‏و ‏جامعه‏شناسان ‏علم، مساعدت‏ها و موانعى را که ‏دین و یا نهاد دینى در طول تاریخ براى پیدایش و رشد علم فراهم کرده است، مورد بحث ‏قرار مى‏دهند.

‏و یا ‏متکلمین ‏و ‏فلاسفه دین ‏از سازگارى و عدم سازگارى محتواى ‏دین با دستاوردهاى علوم بحث مى‏کنند.

تحقیق جادوي معماري بافت قديم بوشهر، سمفوني رنگ ها تحقیق تشکل‌های کارگری در جمهوری اسلامی و مغایرت آن ها با کنوانسیون‌های بین‌‌المللی تحقیق تربيت برتر تحقیق تحلیل بنیادی شرکت شرکت پتروشیمی اصفهان