👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق زن در فرهنگ غرب

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق زن در فرهنگ غرب

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 33 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏1

‏زن در فرهنگ غرب

‏سرّ اين كه جهان غرب در خصوص اين امر نيز فرهنگ منحط ‏غلطى دارد و متأسفانه برخى افراد كه از فرهنگى غنى و قوى اسلام بى‏اطلاعند، گوش به ‏تبليغات سوء آنان مى‏دهند، اين است كه انسان‏شناسى آن‏ها همانند جهان‏بينى آن‏ها ‏است به عبارت ديگر،در انسان‏شناسى آن‏ها فرع بر جهان‏بينى آنان است و جهان‏بينى ‏آن‏ها است در حد «مَا هِيَ إِلاَّ حَيَاتُنَا الدُّنْيَا نَمُوتُ وَنَحْيَا وَمَا ‏يُهْلِكُنَا الاَّ الدَّهْرُ»(1) است، چون جهاد را در نشئه طبيعت خلاصه مى‏كنند، و ‏از ماوراى طبيعت سهمى ندارند. انسان را نيز در قلمرو طبيعت خلاصه مى‏كنند و صرفا ‏تن‏شناسند، نه انسان‏شناس.

‏كسى كه به انسان‏شناسى از ديدگاه جهان‏شناسى مادى ‏مى‏نگرد، هرگز در جهان سير عمودى ندارد و نمى‏داند كه مبدأ و متناهى سير زندگى ‏انسان چيست. او براى انسان مقامى برتر از آن چه كه در نشئه طبيعت است قائل نيست و ‏مسائلى از قبيل فرشته، م‏لك و وحى براى او مفهوم ندارد.»

‏آزادى زن ‏و حقوق بشر

‏شكى نيست كه اسلام در راه آزاد كردن زن از قيد اسارت و ‏استقلال دادن به او در اراده و عمل، پيش‏قدم است و غربى‏ها در اين امر از اسلام ‏تقليد نموده‏اند.

‏2

«‏قبل از گسترش نظام تابناك اسلام، زن در جهان، به خصوص ‏در سرزمين اروپا، موجودى بى‏ارزش بود و در قاموس آمارگران بشريت، با هيچ طبقه‏اى ‏سرشمارى و آمارگيرى نمى‏شد.

‏دانشمندان و فلاسفه آن روز مى‏گفتند: آيا در ‏نهاد اين اعجوبه هستى روح و روانى وجود دارد يا نه؟ و اگر داشته، روح انسانى است يا ‏حيوانى؟ و به فرض آن كه روح انسانى است، وضع اجتماعى آن در برابر مردان، آيا مانند ‏بردگان است يا كمى بهتر از آن؟! و خلاصه، در مورد زنان مى‏گفتند: زن، گوىِ بازى ‏بازى‏كنان شهوت، و كالاى كامرانى هوسبازان است؛ زن بايد تسكين‏بخش درد مرد و سبب ‏خالى كرن كيسه شهوت او باشد و در تمام مراحل زندگى، همچون سايه پيرو مرد قرار ‏گيرد.»

‏در قرن بيستم ميلادى ، براى اولين بار در غرب ، حقوق زن در برابر ‏حقوق مرد عنوان شد.

‏انگلستان كه قديمى‏ترين كشور دمكراسى به شمار مى‏رود، ‏فقط در اوائل قرن بيستم ميلادى ، براى زن و مرد حقوق مساوى قائل شد.

«‏در ‏ايالات متحده آمريكا با آن كه در قرن هيجده ضمن اعلام استقلال، به حقوق عمومى بشر ‏اعتراف كرده بودند، در سال 1920 ميلادى قانون تساوى زن و مرد را در حقوق سياسى ‏تصويب كردند. همچنين فرانسه در قرن بيست تسليم اين امر شد

‏3

.

‏از اين رو، براى ‏اولين بار در اعلاميه جهانى حقوق بشر، كه پس از جنگ جهانى دوم از طرف سازمان ملل ‏متحد منتشر شد، در مقدمه آن قيد شد:

«‏از آن‏جا كه مردم ملل متحد ايمان خود ‏را به حقوق بشر و مقام و ارزش فرد انسانى و تساوى حقوق مرد و زن مجددا در منشور ‏اعلام كرده‏اند.»

‏پيشگامان اين نهضت، آزادى و تساوى حقوق او را با مرد ‏مكمل و متمم نهضت حقوق بشر كه از قرن هفدهم عنوان شده بود، دانستند و مدعى شدند كه ‏بدون تأمين و آزادى زن و تساوى حقوق او را با مرد سخن از آزادى زن و عدم تساوى حقوق ‏او با مرد است و با تأمين اين جهت، مشكلات خانوادگى يك‏جا حل ‏مى‏شود.

‏حقوق بشر از ديدگاه غرب درباره خانواده، به طور كلى درباره حقوق ‏زن بر مبناى آزادى‏هايى استوار شده است كه به هيچ وجه نمى‏توان گفت آن آزادى‏ها بر ‏مبناى امور طبيعى و منطقى بنا شده است؛ زيرا اولاً، اگر آن آزادى‏ها منطقى و طبيعى ‏بود، نمى‏بايست نظام خانوادگى جوامع غرب و حتى جوامعى از مشرق زمين و مسلمانان كه ‏كوركورانه و از روى تقليد يا به وسيله جاه‏طلبى‏هاى حكومت‏هاى خودباخته‏شان به آن ‏شكل درآمده‏اند به چنين وضع اسفبارى مبتلا گردند و انواع ناراحتى‏هاى جسمانى روانى ‏و سقط جنين‏ها و بى‏هويتى‏ها ايجاد گردد.

تحقیق سلامت روان تحقیق سدهاي سنگي تحقیق سخت پوستان تحقیق زنبورعسل