👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق واکنش شیمیایی

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق واکنش شیمیایی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 20 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏2

‏واکنش شیمیایی

‏چگونگی انجام یک واکنش شیمیایی

‏برای اینکه واکنش شیمیایی رخ دهد، باید ‏پیوندهای ‏بین ‏اتمها ‏و ‏مولکولها ‏شکسته شوند و به نحو دیگری تشکیل شوند. از آنجا که این پیوندها معمولا قوی هستند، ‏اغلب برای شروع یک واکنش انرژی لازم است. این انرژی معمولا به شکل گرما است. مواد ‏جدید (محصولات واکنش) خواص متفاوت با مواد اولیه (واکنش دهنده ها) دارند. واکنشهای ‏شیمیایی فقط در آزمایشگاه رخ نمی‌دهند. این واکنشها دائما در اطراف ما در حال وقوع ‏اند، مانند ‏زنگ زدن ‏اتومبیلها و پخته شدن غذا.

‏انواع واکنشهای شیمیایی

‏بعضی از واکنشهای شیمیایی بسیار سریع، یعنی ظرف ‏چند ثانیه رخ می‌دهند. بعضی دیگر از واکنشها بسیار کند هستند و تا هزاران سال به ‏طول می‌انجامند (فساد یک جسد ‏مومیایی ‏شده باستانی نمونه ای از واکنشهای ‏بسیار کند است‏).

‏نحوه انجام واکنش

‏برای اینکه یک واکنش شیمیایی رخ دهد، باید مواد ‏واکنش‌دهنده با هم تماس یابند تا محصولات جدیدی را تشکیل دهند. هر چیزی که تماس بین ‏ذرات واکنش‌دهنده را افزایش دهد، سرعت واکنش را زیاد می‌کند. این کار را به چند ‏طریق می‌توان انجام داد:

‏با افزایش ‏غلظت ‏واکنش‌دهنده‌ها ، بطوری که ذرات بیشتری ‏وجود داشته باشد. به این ترتیب ذرات به دفعات بیشتری به هم برخورد می‌کنند و بنابر

‏2

‏این سریعتر واکنش می‌کنند و محصولات واکنش را تشکیل می‌دهند.

‏با افزایش ‏فشار ‏درون ظرف واکنش ، ‏بطوری که ذرات به هم فشرده شوند و در نتیجه بیشتر به هم برخورد کنند.

‏با افزایش دمایی که واکنش در آن رخ می‌دهد. این کار به ذرات انرژی بیشتری ‏می‌دهد، در نتیجه سریعتر حرکت می‌کنند و به دفعات بیشتری برخورد می‌کنند.

‏با افزایش مساحت رویه واکنش‌دهنده‌ها با شکستن فیزیکی آنها. این کار فرصت ‏بیشتری را برای تماس و واکنش به واکنش‌دهنده‌ها می‌دهد.

‏استفاده از کاتالیزور

‏راه دیگری برای تغییر سرعت یک واکنش استفاده از ‏کاتالیزور ‏است. کاتالیزور ماده ای است که سرعت یک واکنش را تغییر می‌دهد، ‏اما خود آن در پایان واکنش از نظر شیمیایی بدون تغییر می‌ماند. کاتالیزگرها معمولا ‏واکنش را سریعتر می‌کنند. این مواد این کار را با فراهم کردن مسیر دیگری برای واکنش ‏انجام می‌دهند، مسیری که نیاز به انرژی کمتری دارد.

‏به دلیل پائین آمدن «سد» ‏انرژی ذرات بیشتری واکنش می‌کنند و واکنش سریعتر انجام می‌شود. کاتالیزگرها در ‏تولید صنعتی مواد مختلف، مانند ‏بنزین ‏، ‏مارگارین ‏، ‏آمونیاک ‏اهمیت زیادی دارند. اکثر ‏کاتالیزگرهای صنعتی فلز هستند و به شکل دانه های ‏فلزاند.

‏3

‏بعضی از کاتالیزگرها ‏برای کند کردن واکنشها به کار می‌روند و بازدارنده نامیده می‌شوند.

‏اکسایش و کاهش

‏اکسایش ‏و ‏کاهش ‏فرایندهایی هستند که در بعضی واکنشهای ‏شیمیایی رخ می‌دهند: وقتی که ‏اکسیژن ‏به ‏ماده ای اضافه می‌شود، وقتی که ماده ای ‏هیدروژن ‏از دست می‌دهد و وقتی که ماده ای ‏الکترون ‏از دست می‌دهد.

‏کاهش ، عکس اکسایش است. این فرایند در سه حالت رخ می‌دهد: ‏وقتی که ماده ای اکسیژن از دست می‌دهد، وقتی که ماده ای هیدروژن بدست می‌آورد و ‏وقتی که مادهای الکترون بدست می آورد.

‏به عنوان مثال وقتی که ‏منیزیم ‏در ‏هوا سوزانده می‌شود، این فلز با به دست آوردن اکسیژن و اکسیده شدن تبدیل به خاکستر ‏می‌شود. این خاکستر اکسید منیزیم است

‏واکنشهای اکسایش و کاهش

‏اکسایش و کاهش همیشه همراه با هم در یک واکنش رخ ‏می‌دهند.در این صورت، واکنش را ‏واکنش اکسایش- کاهش ‏می‌نامند. بعضی از ‏واکنشهای اکسایش- کاهش در صنعت مفید است. مثلا استخراج ‏آهن ‏از ‏سنگ معدن ‏آن با ‏ترکیب کردن ‏سنگ معدن با ‏منواکسید کربن ‏در ‏کوره ‏بلند آهن ‏انجام می‌شود. در این واکنش سنگ معدن آهن اکسیژن از دست می‌دهد و آهن

تحقیق نوسانات اقليمي و تأثير آن بر تغييرات محيطي تحقیق نقش خانواده در تحصیل تحقیق نامه سلامت روان تحقیق موزه