👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق بيماري زوال عقل

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق بيماري زوال عقل

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 25 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

25

1

‏مقدمه

‏توجه به بهداشت رواني سالمندان يكي از اولويتهاي سازمان جهاني بهداشت و كشورهاي عضو در منطقه مديترانه شرقي است. دمانس و آلزايمر نيز در بيشتر برنامه هاي بهداشت رواني كشوهاي عضو مورد برنامه ريزي و بحث قرار گرفته ا‏ست و ضرورت دارد كه در برنامه‏ كشوري بهداشت در ايران نيز گنجانده شود.

‏توجه به دمانس و آلزايمر در يك برنامه كشوري (ملي) بهداشت رواني توجه به ابعاد فراوان و مختلفي را مي طلبد. پيشگيري اوليه از آن درمان سريع و به موقع و كم عارضه آن‏،‏ توانبخشي سالمندان ناتوان و معلول‏،‏ بهبود بخشيدن به زندگي مبتلايان‏،‏ ارتقا‏ء‏ سطح زندگي آنان و خانوادها و حمايت از حقوق اجتماعي آنان و خانواده ها و مراقبين آنها‏،‏ بدون شك آموزش عمومي خانواده ها و جامعه و تدارك مركز مشاوره‏،‏ و مددكاري سالمندان در اولويت اول برنامه خواهد بود. تا آن زمان كه توجهي به اين موضوع از كشور صورت گيرد‏،‏ اين كتاب راهنمايي ساده‏،‏ كوچك‏،‏ كاربردي و مفيدي است كه به همه خانواده هاي داراي فرد سالمند‏،‏ برنامه ريزان‏،‏ پزشكان‏،‏ پرستاران و روانشناسان توصيه مي گردد.

25

3

‏دمانس

‏بيماري زوال پيري

‏اطلاعاتي براي خانواده ها

‏زوال عقل (دمانس) چيست؟

‏زوال عقل يا دمانس نا‏م‏ گروهي از بيماري هاست‏،‏ كه روي كاركردهاي طبيعي مغز اثر مي گذارند و معمولاً موجب اختلال در حافظه‏،‏ توانايي تفكر و استدلال مي گردد. افراد مبتلا به اين بيماري گاهي موقعيت زماني و مكاني خود را تشخيص نمي دهند. به نحوي كه اينگونه بيماران ممكن است ندانند‏،‏ كه چه ساعتي از روز است‏،‏ يا اين كه در كجا هستند.

‏دمانس مي تواند شخصيت و خلق و خوي فرد را تغيير دهد و موجب شود‏،‏ كه رفتارهاي عجيب و غريبي از بيمار سرزند. اين بيماري اغلب در دوره سالمندي پيش مي آيد. اما گاهي هم فرد هنوز به سن پيري نرسيده‏،‏ به اين بيماري مبتلا مي گردد. حدود 5 درصد اشخاصي كه سن آنان از 65 سال بيشتر است و 20 درصد اشخاصي كه سن آنان از 85 سال بيشتر است به درجات مختلف از اين بيماري رنج مي برند. در بيشتر انواع اين بيماري شرايط بيمار پس از چند سال رو به وخامت مي گذارد و ديگر نمي توان وضع بيمار را به حال اول برگردانيد. بهر حال از آنجا كه اين بيماري به ميزان محدودي قابل درمان مي باشد لازم است با مشاهده اولين علائم بيماري با يك پزشك متخصص مشورت گردد.

25

3

‏بيماري ‏«‏آلزايمر‏»‏ شايع ترين نوع دمانس است. در اين بيماري تعداد زيادي از سلول هاي مغز مي ميرند. اين امر منجر به تغييراتي در ساختار طبيعي و pathways‏ مغز مي شود. اين تغييرات را در معاينه پس از مرگ افراد مبتلا مي توان زير ميكروسكوپ مشاهده كرد.

‏اين بيماري داراي شروع تدريجي مي باشد و معمولاً در طي چند سال به تدريج پيشرفت مي كند. علت بيماري ‏«‏آلزايمر‏»‏ هنوز ناشناخته است. تنها در موارد معدودي بطور ارثي ظاهر مي شود. معمولا اگر در زمان آغاز بيماري‏،‏ سن بيمار هنوز به 60 سال نرسيده باشد‏،‏ احتمال ارثي بودن بيماري بيشتر است. تحقيقات زيادي بر روي علت اين بيماري و اينكه آيا فلز آلومينيوم يا عامل عفوني موجب بروز بيماري ‏«‏آلزايمر‏»‏ مي شود انجام گرفته ولي هنوز نتايج دقيقي براي تعيين علت اين بيماري بدست نيامده است.

‏يك نوع ‏شايع ديگر مانس ‏«‏مولتي انفاركت‏»‏ (انفاركتوس متعدد) ناميده مي شود. زيرا بر اثر يك سلسله سكته هاي مغزي خفيف (كه آنفارك‏ت نيز ناميده مي شود) به وجود مي‏‌‏آي‏د. هر سكته خفيف موجب از بين رفت‏ن يك بخش كوچكي از مغز مي گردد. اين امر يا بعلت بسته شدن رگ خوني و قطع جريان خون به آن ناحيه است و يا بدليل پارگي يك رگ خوني كوچك مي باشد كه به نواحي اطراف خود در مغز آسيب مي رساند.

تحقیق مشكلات ناشي از آفت كشها تحقیق اسید رازهایی که مردان به همسرانشان نمی گویند تحقیق گاز طبيعي وشاخه هاي اصلي اين صنعت