👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق دوستی و دوست یابی

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق دوستی و دوست یابی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 90 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

2

‏دوستی و دوست یابی

‏مقدمــــه

‏اگر اندكی دقت كنید ، متوجه خواهید شد كه شما آگاهانه و یا ناخود آگاه به دنبال ‏دوست هستید. اما آیا تا كنون فكر كرده اید كه دوستی چیست و دوستی حقیقی كدام است؟ ‏از آنجا كه انسان موجودی اجتماعی است ، صرف نظر از اینكه در چه جامعه ای زندگی می ‏كند طبعاً به دنبال یافتن یاران و دوستان و همراهانی برای خود است . البته چون این ‏گزینش در میان اقوام و ملل مختلف ، شكل های متنوعی پیدا می كند و با انگیزه های ‏گوناگون یا بر اساس احساسات متفاوت عقلانی ، عاطفی و غیر از آن به وجود می آید ، ‏تعاریف مختلفی نیز از این واژه ارائه شده است. گروهی دوستی را صرفاً به معنای " ‏معاشرت" دانسته اند. گروهی دیگربراین باورند كه دوستی عبارت است از یك نوع ارتباط ‏خاص كه در مقاطع مختلف و یا در زمانی خاص ، میان افراد پیدا می شود. برخی دیگر نیز ‏معتقدند كه دوستی یك نوع قرار داد اخلاقی است كه با انگیزه های خاص دنیوی و اخروی ‏بین افراد به وجود می آید.

● ‏دوستی یعنی چه ؟

‏در تفسیر المیزان درتوضیح ‏كلمه " أَخِلاّء" دوستی چنین تعریف شده است: " كلمه أخلاّء جمع خلیل به معنای دوست ‏است. و اگر دوست را خلیل گفته اند بدان جهت است كه آدمی ، خُلّت یعنی حاجت خود را

2

‏به او می گوید. و ظاهراً مراد از اخلاّء ، مطلق كسانی است كه به یكدیگر محبت می ‏كنند. چه متقین و اهل آخرت كه دوستی شان با یكدیگر به خاطر خداست ( نه به خاطر ‏منافع مادی) و چه اهل دنیا كه دوستی هایشان به منظور منافع مادی است ‏در ‏كتاب " المحجّه‏ٔ‏ البیضاء " ، دوستی چنین تعریف شده است: " دوستی یعنی همنشینی ، ‏معاشرت و گفتگوی انسان با افرادی كه به آنها علاقه و محبت دارد ، زیرا با غیر دوست ‏معمولاً كسی قصد معاشرت ندارد. این دوستی و ارادت و محبت ، یا لِذاته است (یعنی به ‏خودی خود مطلوب است ) و یا مجازی و واسطه ای است كه انسان به وسیله آن به دوست ‏حقیقی برسد."

‏بنابراین دوستی ها ممكن است براساس منافع مادی و خواهش های نفسانی ‏و اغراض و احساسات باشد و یا بر اساس یك انگیزه صحیح . با استفاده از آنچه گذشت ، ‏دوستی صحیح بر اساس معیارهای دینی را این چنین تعریف می شود :

‏محبت ، علاقه ، ‏ارتباط روحی ، حسن معاشرت و گفتگو میان دو فرد و یا بین افراد جامعه با ملاك صحیح و ‏انگیزه های الهی ، به طوری كه دوستان بر اساس آن بتوانند نیازهای فردی و اجتماعی و ‏احتیاجات دنیوی و اخروی خود را تأمین كنند.

4

● ‏دوستی حقیقی

‏این نوع از دوستی ‏مخصوص اولیاء و مؤمنان واقعی است كه تمام ارادت و انس و محبت خود را نسبت به خداوند ‏تبارك و تعالی و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام صرف نموده اند. آری اینان ‏نخبگان عالم و كسانی هستند كه از غیر دوست رسته ، و به دوست پیوسته اند و آنچنان ‏لذت این دوستی را چشیده اند كه حاضر نیستند دنیا و آنچه در آن است را با لحظه ای ‏انس و محبت و مناجات با خدای تعالی و ارادت به ساحت معصومین علیهم السلام عوض كنند. ‏زیرا آنها خود مصداق واقعی این آیه هستند

" ‏والّذینَ آمَنوُا أَشَدُّ حُبًّا ‏لِلّه" ‏ سوره بقره آیه ‏۱۶۵

‏آنان كه ایمان دارند بیشترین محبت و عشقشان به ‏خداست .

● ‏دوستی مجازی

‏بر پایه آنچه تا بدین جا در تعریف دوستی گفته شد ‏روشن می شود كه هر علاقه و محبتی كه انسان به غیر از خداوند تبارك و تعالی و ائمه ‏معصومین علیهم السلام دارد ، دوستی مجازی است. حال اگر این دوستی برخاسته از خواهش ‏های نفسانی و شر و فساد باشد ، رهزن آدمی است و انسان را به منجلاب فساد می كشد و ‏اصولاً چنین دوستی هایی ناپایدار خواهد بود.

‏اما اگر این دوستی ، دارای معیار ‏صحیح بوده و از انگیزه الهی و فطرت انسانی نشأت گرفته باشد ، ضمن آنكه پایدار می

تحقیق درمورد فولاد تحقیق جهانگردی وگردشگری تحقیق درك رفتار سازه ها تحقیق جرم و زن