👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق سيستم مديريت زيست محيطي

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق سيستم مديريت زيست محيطي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏سيستم مديريت زيست محيطي ISO‏ 14000‏

توجه به محيط زيست (آب، هوا، خاك) از سه يا چهار دهه قبل به صورت جدي مدنظر قرار گرفت و از همان زمان تعدادي از مديران، متخصصان و كارشناسان صنايع، داوطلبانه به كنترل‏ ‏تاثيرات فرايندها و محصولات توليدي خود بر محيط زيست همت گماردند و به تدريج نيز سازمان هاي ملي و بين المللي با تعيين ضوابط‏ ‏، مقررات و قوانين براي حفاظت از محيط زيست به كمك آنان آمدند و در واقع حفاظت از زيستگاه بشر اهميت ويژه اي يافت.

در سال1992 و در كنفرانس ريودوژانيرو، شوراي BCSD‏ بر اين نكته تاكيد كرد كه سازمان هاي توليدي و خدماتي بايد ‏ف‏عاليت ها و عملكرد خود و تاثير آنها را بر محيط زيست مورد توجه قرار داده و تحت كنترل بگيرند.

‏در همين سال از سازمان بين المللي استاندارد (ISO‏) درخواست شد تا در راستاي تدوين استانداردهاي مديريت زيست محيطي فعاليت گسترده تري را انجام دهد. بر پايه اين‏ ‏درخواست‏ ‏، سازمان بين المللي استاندارد يك گروه مشورتي با عنوان SAGE‏ متشكل از نمايندگان بيست كشور جهان‏ ‏،‏ ‏11 سازمان بين المللي و بيش از‏ ‏100 متخصص مديريت و محيط زيست تشكيل داد و به بررسي موارد زير پرداخت‏ ‏:

‏    ‏- تشويق سازمان ها در جهت ايجاد يك رويكرد عمومي در زمينه مديريت زيست محيطي

‏    ‏- تقويت قابليت سازمان ها جهت بهبود طرق اندازه گيري عملكرد زيست محيطي پيشگيري از آلودگي

‏    ‏- بهبود بخشيدن به مبادلات تجاري در سطح بين المللي و حذف موانع تجاري از طريق ايجاد استانداردها‏ی‏ي جهت ارزيابي عملكرد زيست محيطي سازمان ها

‏    ‏- پيش بيني مشكلاتي كه تدوين استانداردهاي بين المللي مديريت زيست محيطي مي تواند ايجاد نمايد.

‏    ‏نتايج اين بررسي ضرورت تدوين استانداردهاي بين المللي را نمايان ساخت. سازمان بين المللي استاندارد در سال1993، يك كميته فني تحت عنوان مديريت زيست محيطي (

ISO/TC ‏207) تشكيل داد تا تدوين استانداردهاي مديريت زيست محيطي را آغاز كند و بر اين پايه در آكوست سال‏ ‏1996 مجموعه اي مشتمل بر شش استاندارد از سري ايزو‏ ‏14000، پس از بحث و بررسي هاي علمي گسترده انتشار يافت.

استاندارد ISO‏ ‏14001 نيازهاي يك سيستم مديريت زيست محيطي را بيان مي كند‏ ‏، تا بتواند هماهنگ با ساير استانداردهاي مديريتي مثل سري استانداردهاي ISO ‏9000 براي مديريت كيفيت و استانداردهاي ايمني و غيره در شركت به كار گرفته شود‏ ‏. در اين استاندارد چارچوب هايي به عنوان مبناي حركت شركت تعيين شده است و اين مسئوليت شركت ها و سازمان هاي به كار گيرنده است كه با توجه به نوع و شكل فعاليت هاي خود اين چارچوب ها را در مورد فعاليتشان بررسي كرده و زمينه هاي لازم را در برپايي سيستم مديريت زيست محيطي خود به كار گيرند‏ ‏.

استانداردهاي ISO‏ 14‏0‏01 به طريقي نگارش يافته تا در مورد كليه سازمان هاي بزرگ و كوچك كه از نظر شرايط جغرافيايي‏ ‏، فرهنگي و اجتماعي همسان نمي باشند هم كاربرد داشته و قابل اجرا باشد.

‏موفقيت اجراي نظام مديريت زيست محيطي بر مبناي اين استاندارد بستگي به تعهد كليه افراد سازمان به خصوص مديريت ارشد شركت دارد.

‏به‏ طور كلي هدف از برپايي سيستم نظام مديريت زيست محيطي بر مبناي استاندارد بين المللي ISO ‏14001 تحكيم حفاظت از محيط زيست و جلوگيري از آلودگي در توازن با نيازهاي اجتماعي و اقتصادي جامعه مي باشد.

بايد توجه داشت كه نيازها و چارچوب هاي مطرح شده در استاندارد 14001:1996 كليه موارد مربوط به موضوعات زيست محيطي را پوشش نمي دهد. اين بدان معني است كه دو‏ ‏سازمان با فعاليت هاي مشابه مي توانند داراي اجزاي زيست محيطي متفاوتي باشند ولي درعين حال هر دو سازمان با نيازهاي استاندارد مطابقت داشته و گواهينامه را دريافت كنند.

‏چرا يك سيستم مديريت زيست محيطي را به اجرا درمي آوريم؟

شايد به دلايل زير:

‏    ‏- نياز داخلي شركت

‏    ‏- روابط خوب باخريدار به عنوان يك تامين كننده محصولات يا خدمات

‏    ‏- انطباق و عملكرد بهتر سازمان با قوانين زيست محيطي

‏    ‏- كاهش ريسك فعاليت ها در شركت

تحقیق تعارض وماهيت آن تحقیق دوستی و دوست یابی تحقیق درمورد مهارتهاي آموزشي تحقیق درمورد فولاد