👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق در مورد مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي 10 ص

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق در مورد مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي 10 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 11 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

2

‏مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي

‏به ‏نقل از وبلاگ مهندسی ساختمان

‏حداث ساختمان بمنظور رفع احتیاج انسانها صورت گرفته و مهندسین ، معماران ‏مسئولیت تهیه اشکال و اجراء مناسب بنا را برعهده دارند ، محور اصلی مسئولیت عبارت ‏است از الف ) ایمنی ب ) زیبائی‏       ‏ ج) اقتصاد.

‏با توجه به اینکه ساختمان های ‏احداثی در کشور ما اکثرا" بصورت فلزی یا بتنی بوده و ساختمانهای بنایی غیر مسلح با ‏محدودیت خاص طبق آئین نامه‏ ‏ 2800‏ ‏ زلزله ایران ساخته میشود . آشنایی با مزایا و ‏معایب ساختمانها می تواند درتصمیم گیری مالکین ، مهندسین نقش اساسی داشته باشد  .

‏مزایا ی ساختمان فلزی  :

1-  ‏مقاومت زیاد : مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و ‏نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است ، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ‏ها و ساختمان های مرتفع ، ساختمانهائی که برزمینهای سست قرارمیگیرند ، حائز اهمیت ‏فراوان میباشد  .

2-  ‏خواص یکنواخت : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق ‏تهیه میشود ، یکنواخت بودن خواص آن میتوان اطمینان کرد و خواص ان بر خلاف بتن با ‏عوامل خارجی تحت تاثیر قرار نمی گیرد ، اطمینان در یکنواختی خواص مصالح در انتخاب ‏ضریب اطمینان کوچک مؤثر است که خود صرفه جو یی در مصرف مصالح را باعث میشود  .

3-  ‏دوام : دوام فولاد بسیار خوب است ، ساختمانهای فلزی که در نگهداری آنها دقت ‏گردد . برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود  .

4-  ‏خواص ارتجاعی : ‏خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریبی بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا تنشهای

2

‏بزرگی از قانون هوک بخوبی پیروی مینماید . مثلآ ممان اینرسی یک مقطع فولادی را ‏میتوان با اطمینان در محاسبه وارد نمود . حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه ‏چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد  .

5-  ‏شکل پذیری : از خاصیت مثبت مصالح ‏فلزی شکل پذیری ان است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است ‏ونیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید ،در حالیکه مصالح بتن ترد و شکننده در ‏مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی ،عضو خود ‏خبر داده و ازخرابی ناگهانی وخطرات ان جلوگیری میکند.

6-  ‏پیوستگی مصالح : ‏قطعات فلزی با توجه به مواد متشکه آن پیوسته و همگن می باشد و ولی در قطعات بتنی ‏صدمات وارده در هر زلزله به پوشش بتنی روی سلاح میلگرد وارد میگردد ، ترکهائی که در ‏پوشش بتن پدید می آید ، قابل کنترل نبوده و احتمالا" ساختمان در پس لرزه یا زلزله ‏بعدی ضعف بیشتر داشته و تخریب شود  .

7-  ‏مقاومت متعادل مصالح،مقاومت : مصالح ‏فلزی در کشش و فشار یکسان ودر برش نیز خوب و نزدیک به کشش وفشار است .در تغییر وضع ‏بارها، نیروی وارده فشاری ، کششی قابل تعویض بوده و همچنین مقاطعی که در بار گذاری ‏عادی تنش برشی در انها کوچک است ، در بارهای پیش بینی شده ،تحت اثر پیچش و در نتیجه ‏برش ناشی از ان قرار میگیرند . در ساختمانهای بتنی مسلح مقاومت بتن در فشار خوب ، ‏ولی در کشش و یا برش کم است. پس در صورتی که مناطقی احتمالآتحت نیروی کششی قرار ‏گرفته و مسلح نشده باشد تولید ترک و خرابی مینماید.

8-  ‏انفجار : در ساختمانهای ‏بارهای وارده توسط اسکلت ساختمان تحمل شده ، از قطعات پرکننده مانند تیغه ها و ‏دیواره ها استفاده نمی شود . نیروی تخریبی انفجار سطوح حائل را از اسکلت جدا می کند ‏و انرژی مخرب آشکار میشود ، ولی ساختمان کلا" ویران نخواهد گردید . در ساختمانهایی

4

‏بتن مسلح خرابی دیوارها باعث ویرانی ساختمان خواهد شد  .

9-  ‏تقویت پذیری و ‏امکان مقاوم سازی : اعضاء ضعیف ساختمان فلزی را در اثر محاسبات اشتباه ، تغییر ‏مقررات و ضوابط ، اجراء و .... میتوان با جوش یا پرچ یا پیچ کردن قطعات جدید ، ‏تقویت نمود و یا قسمت یا دهانه هائی اضافه کرد  .

10-  ‏شرائط آسان ساخت و نصب : ‏تهیه قطعات فلزی در کارخانجات و نصب آن در موقعیت ، شرایط جوی متفاوت با تهمیدات ‏لازم قابل اجراء است  .

11-  ‏سرعت نصب : سرعت نصب قطعات فلزی نسبت به اجراء ‏قطعات بتنی مدت زمان کمتری می طلبد  .

12-  ‏پرت مصالح : با توجه به تهیه قطعات ‏از کارخانجات ، پرت مصالح نسبت به تهیه و بکارگیری بتن کمتر است  .

13-  ‏وزن کم : ‏‌میانگین وزن ساختمان فولادی را می توان بین‏ ‏ 245‏ ‏ تا‏ ‏ 390‏ ‏ کیلوگرم بر مترمربع و ‏یا بین‏ ‏ 80‏ ‏ تا‏ ‏ 128‏ ‏ کیلوگرم بر مترمکعب تخکین زد ، درحالی که در ساختمانهای بتن ‏مسلح این ارقام به ترتیب بین‏ ‏ 480‏ ‏ تا‏ ‏ 780‏ ‏ کیلوگرم برمترمربع یا‏ ‏ 160‏ ‏ تا‏ ‏ 250  ‏کیلوگرم برمترمکعب می باشد  .

14-  ‏اشغال فضا :‌ در دو ساختمان مساوی از نظر ‏ارتفاع و ابعاد ، ستون و تیرهای ساختمانهای فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از ساختمانهای ‏بتنی میباشد ، سطح اشغال یا فضا مرده در ساختمانهای بتنی بیشتر ایجاد میشود  .

15-  ‏ضریب نیروی لرزه ای : حرکت زمین در اثر زلزله موجب اعمال نیروهای درونی در ‏اجزاء ساختمان میشود ، بعبارت دیگر ساختمان برروی زمینی که بصورت تصادفی و غیر همگن ‏در حال ارتعاش است ، بایستی ایستایی داشته و ارتعاش زمین را تحمل کند . در قابهای ‏بتن مسلح که وزن بیشتر دارد ، ضریب نیروی لرزه ای بیشتر از قابهای فلزی است

تحقیق در مورد كاربرد مواد نانو ساختار در صنعت ساختمان 7 ص تحقیق در مورد فن كوئل تحقیق در مورد طراحی جاده ها در خاک های نمکی تحقیق در مورد سيستمهاي حرارتي و برودتي