👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق در مورد انواع پل

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق در مورد انواع پل

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 31 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏1

‏ ‏(سم الله الرحمن الرحیم )

‏تقدیم به استاد محترم مهندس خسروی

‏تهیه کننده : علیرضا بخشی

‏تعریف پل‏:

 ‏پل یک سازه است که برای عبور از موانع فیزیکی از جمله ‏رودخانه ها و دره ها استفاده می شود.پلهای متحرک نیز جهت عبور کشتیها و قایقهای ‏بلند از زیر آنها ساخته شده است.

  ‏پلها را از نقطه نظر مصالح تشکیل دهنده به شکل زیر طبقه ‏بندی می کنند :

‏پلهای چوبی:

‏این پلها معمولا" به ‏شکل قوسی، با تیرهای ‏مشبک و یا تیرهای حمال ساخته شده و در حال حاضر استفاده از ‏آنهابه صورت موقتی می باشد.

‏پلهای سنگی:

‏با توجه به مقاومت ‏مناسب فشاری مصالح سنگی، ‏بسیاری از پلهای طاقی از این مصالح ساخته شده اند.نظر به ‏کمبود افراد سنگ کار و زمان نسبتا طولانی لازم برای تهیه مصالح و ‏اجرای سازه، ‏امروزه استفاده از این پلها محدود می ‏باشد.

‏پلهای بتنی:

‏در بسیاری از پلهای ‏طاقی شکل، در حال حاضر از ‏بتن، با توجه به مقاومت فشاری مطلوب آن به جای سنگ ‏استفاده می شود.

‏پلهای ‏بتن ‏مسلح:

‏2

‏با توجه به روش اجرا و نحوه بتن ریزی، پلهای بتن مصلح را ‏می ‏توان از مقاطع مختلف و با اشکال دلخواه ساخت. با وجود ‏این استفاده از مقاطع ساده در ‏جهت کاهش بهای قالب بندی ‏همواره مورد نظر است.در بعضی از حالات استفاده از سیستم ‏پیش ساختگی باعث حذف اجزاء نگهدارنده قالبها و در نتیجه صرفه جوئی ‏قابل ملاحظه می ‏شود.

‏پلهای ‏بتن ‏پیش تنیده:

‏با پیشرفت این تکنیک، به تدریج در دامنه وسیعی از ‏ابنیه فنی،پلهای بتن پیش تنیده جایگزین پلهای فلزی و پلهای بتن مسلح ‏شده اند. بدین ‏ترتیب با صرف هزینه کمتر، پلهای با دهانه ‏بزرگ ساخته می شوند. از طرف دیگر استفاده ‏از این مصالح ‏امکان به کارگیری تکنیک های جدید پل سازی را می دهد.

‏پلهای ‏فلزی:

‏این پلها به اشکال مختلف، با تیرهای حمال معمولی یا تیرهای ‏مشبک ‏فولادی، با قوس یا قالبهای فلزی، نورد شده از ورق و ‏المانهای اتصالی ساخته شده اند. ‏در ساخت این پلها گاهی ‏نیز از آلیاژهای سبک یا مقطع مرکب استفاده می گردد.

 ‏استفاده از ‏فولاد ‏در ساخت پلهای فلزی از قرن گذشته شروع و با عنایت به ‏مقاومت کششی ‏و ‏فشاری ‏مطلوب این مصالح ‏در سطح وسیع متداول ‏گردید.باتوجه به فزونی بهای تولید، معمولاً ‏نیمرخهای فولادی دارای ضخامت ناچیز بوده ‏و در نتیجه علاوه بر ‏مسئله ‏زنگ زدن ‏و ‏خوردگی، خطر بروز ‏ناپایداری های الاستیک نیز ‏همواره موجود می باشد، از طرف دیگر نظر به ‏اینکه با افزایش طول دهانه وزن مرده پلها ‏به سرعت افزایش می یابد، با ‏توجه به ناچیزبودن ابعاد و در نتیجه سبک ‏بودن ‏مقاطع ‏فلزی، هنوز نیز برای

‏3

‏پوشش پلهای فلزی :

‏پوشش پلهای فلزی را می توان از چوب مصالح سنگی ‏بتن مسلح ‏و یا از ورقهای فلزی انتخاب ‏نمود. ‏استفاده از چوب برای پوشش پلها در زمانهای بسیار ‏قدیم رایج بوده اما امروزه به ندرت ‏مورد استفاده قرار می ‏گیرد.

‏همچنین در طرحهای جدید از پوشش مصالح سنگی نیز ‏به علت وزن زیاد آن، کمتر استفاده می شود در این راه حل ‏تیرهای حمال ‏طولی پل بوسیله قوسهائی ‏از ‏آجر ‏و مصالح سنگی به هم ‏متصل می شوند.

‏پوشش بتن مسلح:

‏این پوشش از یک ‏دال ‏بتن مسلح که روی تیرچه های طولی و ‏تیرهای ‏عرضی پل تکیه نموده تشکیل یافته است.پوشش بتن مسلح مقاومت و صلبیت لازم ‏را ‏به سازه داده و از نظر اجرائی نیز آسان و بسیار ‏متداول می باشد.

‏پوشش فلزی:

‏یک نوع از این پوششها از یک سری صفحات فلزی که بوسیله ‏بتن مسلح پوشیده شده و روی ‏بال ‏فوقانی تیرچه طولی جوش شده اند ‏تشکیل ‏شده است ضخامت کل حاصله معمولاً ضعیف (بین 10تا 20 ‏سانتی متر ) است.

‏یکی ‏دیگر از انواع پوششهای فلزی ‏متداول ‏دال ارتوتروپ ‏است این ‏پوشش از یک صفحه فلزی ‏که در جهت عمودی بوسیله ورقهای ‏ساده یا جعبه ای تقویت شده تشکیل یافته است، صفحه ‏فلزی ‏نقش بال فوقانی تیرها رابه عهده داشته و ضمن شرکت در ‏مقاومت خمشی ‏بارهای موضعی حاصل از چرخ ‏وسائل ‏نقلیه رانیز تحمل می کند.

تحقیق در مورد اقدامات صورت گرفته جهت ایمنی راه در امریکا تحقیق در مورد اصول کلی برای ساخت بیمارستان تحقیق در مورد اصول لوله کشی تحقیق در مورد استفاده از الياف در آسفالت