👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق در مورد تاریخچه شیشه

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق در مورد تاریخچه شیشه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..DOC) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 38 صفحه

 قسمتی از متن word (..DOC) : 

‏تاریخچه شیشه

‏مقدمه

‏انسان حتی پیش از اینکه خود ‏شیشه ‏بسازد، شیشه‌های طبیعی نظیر ‏فولگوریت ‏و ‏کوارتز ‏را ‏کشف نموده و از آنها در موارد گوناگون استفاده کرده است. کسی از نخستین شیشه‌گر ‏چیزی نمی‌داند. تاریخ ساختن نخستین شیشه نیز معلوم نیست.

‏فینیقی‌های شیشه‌گر

‏بنابر یک داستان قدیمی ، ‏فینیقی‌ها ‏برحسب تصادف ‏، نخستین شیشه را ساخته‌اند. داستان ، روایت بر مسافران یک کشتی دارد که در ‏سوریه ‏لنگر انداخته بودند. آنها برای درست کردن اجاق ، چون سنگی نیافته ‏بودند، از قطعه‌هایی از بار کشتی که پودر رختشویی بود، استفاده کرده بودند. هنگام ‏پختن غذا ناگهان مشاهده کرده‌اند که در اثر حرارت اجاق ، قطعه‌های ‏سود ‏با شنهای دور خود ترکیب شده و به شیشه ‏تبدیل شده‌اند. البته ما دلیلی بر درستی یا نادرستی این داستان نداریم.

‏سیر تحولی و رشد

‏در تاریخ می‌خوانیم که به احتمال ، ده‌هزار سال پیش از ‏میلاد مسیح در کشور ‏مصر ‏یا ‏سوریه ‏، یک نوع شیشه ابتدایی ساخته شده ‏است. ولی مدارکی دال بر صحت این موضوع در دست نیست، ولی یقین داریم که در 300 سال ‏پیش از میلاد ، در ‏مصر ‏کارگاههای کوچک شیشه‌گری وجود داشته است و شیشه را از ‏ماسه و سود می‌ساختند. می‌توان گفت در آن تاریخ ، وسایل شیشه‌ای جزو اشیاء تجملی ‏مورد استفاده درباریان و توانگران قرار گرفته است.

‏اکنون در موزه بریتانیا ، ‏قدیمی‌ترین ظرف شیشه‌ای را می‌توان دید که 70 سال پیش از میلاد در رم ساخته و ‏پرداخته شده است. بعدها در سده‌های 11 و 12 میلادی ، مسلمانان در تکمیل هنر ‏شیشه‌گری کوشیده‌اند.

‏در سده سیزدهم میلادی ، اروپائیان ، شیشه رنگی را ‏ساختند و از آن ، جهت تزئین کلیساها استفاده کردند. اما در آن زمان ، یک وسیله ‏شیشه‌ای ، حاصل مدتها تلاش و کوشش یک هنرمند بود و این کار دستی قیمت سرسام‌آوری ‏داشت. تنها از اوایل سده نوزدهم است که ماشین شیشه‌سازی به روش فشردن ماده مذاب آن ‏اختراع شد و وسایل گوناگون و ارزان‌قیمت شیشه‌ای متداول گردید.

‏کاربردهای امروزی شیشه

‏امروزه ، شیشه همه جا در خدمت انسان است. این ‏ماده ‏، نه‌تنها ظرفهای ‏خوراکی ما را تشکیل می‌دهند، بلکه از اتومبیل و هواپیما گرفته تا سفینه‌هایی که راه ‏کره‌های دیگر را در پیش می‌گیرند، بطور قطع شیشه دارند. بویژه این که همین شیشه بود ‏که به صورت ‏عدسی ‏در آمد و چشم ‏انسان کنجکاو را به سوی آسمانها باز کرد و به صورت وسیله‌ای برای دیدن نادیدنی‌ها ‏در آمد. امروزه نیز در آزمایشهای علمی بیشمار ، وسایل شیشه‌ای ، مورد نیاز ‏پژوهشگران جهان است.

‏مواد خام شیشه

‏علوم طبیعت

‏شیمی

‏شیمی کاربردی (‏صنعتی)

‏شیمی شیشه

(cached)

‏دید کلی

تحقیق در مورد تعمیر و نگهداری ساختمان تحقیق در مورد بتن و انواع آن 56 ص تحقیق در مورد تاسیسات عایق بندی ساختمان تحقیق در مورد بتن سبک