👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

پاورپوینت در مورد نوروز

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

پاورپوینت در مورد نوروز

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل :  powerpoint (..ppt) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد اسلاید : 16 اسلاید

 قسمتی از متن powerpoint (..ppt) : 

بسم الله الرحمن الرحیم

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

معاونت اسناد ملی

اداره کل اطلاع رسانی و ارتباطات

گروه ارتباطات آرشیوی

اسفند 1386

نوروز

نوروز در افسانه‌ها:

بيشتر روايات اسطوره‌اي- افسانه‌اي ايران، دوره پيشدادي را زمان پيدايي نوروز و جمشيد، چهارمين پادشاه پيشدادي را بنيان گذار نوروز به شمار آورده‌اند. پيوند نوروز با جمشيد، از سويي به كهن سال بودن نوروز، و از سوي ديگر به محبوبیت جمشيد، اشاره دارد.

پيشينه‌ی تاريخي نوروز:

از پيشينه و خاستگاه تاريخي نوروز و آئين‌هاي آن، آگاهي دقيقي در دست نيست. بي ترديد نوروز و جشن‌هاي نوروزي، آئينی كهنسال مربوط به پديده نوگشتگي سال و دگرگوني طبيعت از حالتي به حالت ديگر در ميان اقوام مختلف جهان و بوميان ايران، پيش از آمدن آريايي‌ها به اين سرزمين بوده است.

در اوستا كتاب ديني زرتشتيان به نوروز و آئين‌هاي نوروزي اشاره‌اي نشده است. ولی در نوشته‌هاي پهلوي و مانوي از نوروز جشن اول سال نو بسيار سخن رفته است . در كتاب دينكود كه دانشنامه دين مزديسني و به زبـان پهلوي و نوشته‌اي از

سده سوم هجري است از نوروز به عنوان جشن‌هاي كهن ايران ياد شده است.

نوروز در دوره هخامنشي:

شروع نوروز و برپايي آئين نورزي نزد هخامنشيان به سبب كاربرد گاه شمارهاي چند گانه مورد اختلاف است. برخي از محققان نوروز را در آغاز پادشاهي داريوش در اول تابستان و بعضی در اواخر پادشاهي او در اول بهار دانسته‌اند. سنگ نگاره‌هاي تخت جمشيد كه نمايندگان اقوام و ملل سرزمينهاي مختلف را در حال حمل هدايا نشان مي‌دهد نمايانگر برگزاري چنين آئيني در جشن نورزي در دوره هخامنشي است.

نوروز در دوره اشكاني و ساساني:

در زمان اشكانيان و ساسانيان نوروز را بنا به سنت‌هاي فرهنگي رايج در آغاز سال نو جشن مي‌گرفتند. در دوره ساساني نوروز را در چند (شش تا سي) روز جشن مي‌گرفتند و نوروز را به «نوروز عامه» و «نوروز خاصه» تقسيم مي‌كردند. نوروز عامه يا نوروز كوچك پنج روز بود كه از اول فروردين شروع می شد و نوروز خاصه از شش فروردين يا خرداد «روز» بود كه آن را جشن بزرگ نيز مي‌ناميدند. شاه، نوروز بزرگ را براي خود و رازداران و همدمان خويش ويژگي مي داد و در

اين روز با آنان به رامشگري و سرخوشي مي پرداخت.

نوروز در دوره اسلامي:

با ورود اسلام به ایران، حكومتهاي محلي در دوره عباسيان و پس از عباسيان به ويژه سامانيان در خراسان بزرگ و آل بویه در ايران جنوبي و عراق، برای زنده و پويا نگه داشتن نوروز و آئين هاي نوروزي نقش بسيار مهمي داشتند. در دوره سلجوقيان به گردش ماه ها در سال پایان داده شد و نوروز به طور ثابت در اول بهار نجومي يعني نخستين روز ماه فروردين قرار گرفت.

در دوره صفوي جشن و آئين هاي نوروزي با برخي از آئين ها و آداب اسلامي درآميخت و رنگ تازه و مفهوم ديني گرفت.

علامه محمد باقر مجلسي به نقل از امام موسي بن جعفر(ع) آورده است : خداوند در نوروز آفتاب را برتاباند و بادها را فرمان داد تا بوزند و ابرها راگفت كه ببارند تا گل و گياه روي زمين برويند. در اين روز ابراهيم(س) بتها را شكست و پيامبر(ص) علي(ع) را در غدير خم به جانشيني خود و به عنوان خليفه مسلمانان برگزيد و به امتش معرفي كرد.

پاورپوینت در مورد مدیریت بحرانهای زیست محیطی شرکت ملی پالایش و پخش پاورپوینت در مورد مروري بر واژه هاي رايج دراپیدمیولوژی پاورپوینت در مورد مديريت بهره وري پاورپوینت در مورد مدیریت استرس و سلامت روان