👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

پاورپوینت میکروبشناسی ادرار

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

پاورپوینت میکروبشناسی ادرار

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل :  powerpoint (..pptx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد اسلاید : 87 اسلاید

 قسمتی از متن powerpoint (..pptx) : 

کارگاه میکروب شناسی سیستم ادراری

بسم الله الرحمن الرحیم

کشت ادرار به منظور تشخيص عفونت مجاري ادراري در بيماران مبتلا به ديزوري، تكر ا ر يا اضطرار در دفع ادرار، همچنين در موارد تب با منشا ناشناخته و يا احتمال عفونت در تجزيه ادرار ضرورت مي يابد عوامل تداخل كننده در کشت ادرار :

آلودگي ادرار با مدفوع، ترشحات واژن، دست ها يا لباس ها، استفاده از آنتي بيوتيك ها

روش نمونه گيري:

متداولترین نمونه ،ادرار وسط تمیز گرفته شده می باشد.جهت احتراز از آلودگی نحوه جمع آوری حائز اهمییت می باشد. در مورد زنان باید آموزش لازم در خصوص تمیز کردن نواحی اطراف منفذ پیشابراه با استفاده از یک قطعه گاز تمیز آغشته با سرم فیزیولوزی استریل داده شود از هیچ گونه محلول ضدعفونی کننده ای نباید استفاده شود زیرا این محلولها می توانند به نمونه ادرار راه یافته و سبب ایجاد کشت منفی گردند . ( ابتدا منفذ ادرار بايد به طور دقيق با محلول يددار جهت كاهش آلودگي نمونه شستشو داده شود. ظرف ادرار استريل را به نحو صحيح در محل مناسب قرار داده، مقداري ادرار را دور ريخته و 10- 5 سي سي ادرار از ادرار وسط را تهيه نمايند، درپوش ظرف را ببندند. ) نباید اجازه داد نمونه ادرار در بخش یا توالت به مدت طولانی باقی بماند .این موضوع باعث تکثیر ارگانیسم های موجود در ادرار گردد زیرا ادرار یک محط مناسب برای رشد آنهاست. هیچ نمونه ای غیر از نمونه آسپیره شده ناحیح فوق عانه از مثانه برای بررسی عفونت ادراری با عوامل بی هوازی مناسب نخواهد بود.

 

جمع آوری نمونه ادرار برای انجام کشت میکروبی

- در صورتي كه نمونه در منزل تهيه مي شود حداكثر طي 20 دقيقه پس از جمع آوري ادرار بايد آنرا در يخچال قرار داده، نمونه ادرار را مي توان تا 24 - 12 ساعت پس از جمع آوري در يخچال نگه داري كرد. در زمان انتقال نمونه به آزمايشگاه آن را در كنار يخ قرار دهند.

- در مورد بيماراني كه قادر به دفع ادرار نمي باشند مي توان از سند ادراري استفاده كرد.

نمونه هاي اطفال و كودكان كم سن را در كيسه هاي يكبار مصرف به نام كيسه U چمع آوري مي كنند.اين كيسه ها داراي چسبي در اطراف پشت منفذ مي باشد كه به پوست پوبيك كودك مي چسبد. منفذ پيشابراه را پيش از چسباندن كيسه ها بايد تميز نمايند. حتي المقدور صبح اول وقت كيسه را به شيرخوار وصل كرده و تا ظهر ادرار جمع شده ارسال گردد.

پاورپوینت مبانی برنامه ریزی شهری اسماعیل پاورپوینت منظومه شمسی پاورپوینت مبانی روش تحقیق پاورپوینت مقدار عددی یک عبارت جبری