👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

پاورپوینت ویروس شناسی

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

پاورپوینت ویروس شناسی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل :  powerpoint (..pptx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد اسلاید : 28 اسلاید

 قسمتی از متن powerpoint (..pptx) : 

ویروس شناسی

ویروس شناسی علمی است که در رابطه با موجودات بسیار ریزی بنام ویروس ها بحث می کند. این علم ممکن است در رابطه با بیماریزایی ژنتیک یا مطالعه ساختاری ویروس ها باشد.

ویروس ها موجودات بسیار ریزی اند که با میکروسکپ معمولی دیده نمی شوند و فقط آنها را می توان با میکروسکپ الکترونی مشاهده نمود.

ویروس ها

ویروس ها کوچکتر و از پیچیدگی کمتری نسبت به باکتری ها برخورداراند. همزمان با افزایش دانش ما در باره نقش ویروس ها در ایجاد بیماری های مختلف تکنیک های میکروب شناسی طوری جهت گیری شد تا بتواند ویروس ها را نیز شامل شود و رشد ویروس شناسی بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. ویروس ها قابلیت ایجاد بیماری های مختلفی در اسان و سایر حیوانات و گیاهان را دارند. ار بیماری آبله گرفته که امروزه ریشکن شده است تا آنفولانزا سرخک و در نهایت بیماری ایدز که هر ساله میلیون ها نفر را در سرتاسر جهان می کشند.

میکروبیولوژیست ها با ساختن واکسن های ضد ویروسی مختلف موق شده اند که بیماری های اجاد شده توسط ویروس ها را در جوامع پیشرفته به کمترین میزان خود برسانند.

تصاویر روبرو تعدادی از بیماریهای ایجاد شده توسط ویروس ها را در انسان نشان می دهد. بیماری تبخال ناشی از ویروس های هرپس سیمپلکس تیپ 1و 2. بیماری زونا یا زوستر توسط ویروس واریسلا زوستر. بیماری سرخک توسط ویروس عامل سرخک.

ویژه گی های ویروس ها

ویروسها بصورت پاراسیت داخل سلولی اجباری زیست می کنند. این بدلیل آن است که آنها از آنزیم های داخل سلولی میزبان خود مانند RNA یا DNA پلی مراز براری همانند سازی ماده وراثتی خود نیاز دارند. میزبان ممکن است باکتری یا یک سلول یوکاریوتی باشد. ویروس ها عوامل عفونی غیر سلولی بشمار می روند که حیات آنها بسته به حضور داخل سلولی آنها است. آنها با سلول های سایر موجودات زنده متفاوت اند.

اندازه کوچک: ویروس ها قابل دیدن با میکروسکپ نوری نبوده و فقط با میکروسکپ الکترونی مشاهده می شوند. range of sizxe = 0.1-0.3 micrometers

شکل ویروس ها: شکل ویروس ها بسیار متفاوت می باشد بعضی ها بصورت کروی پیچیده تا مارپیچی و میله ای و بیست وجهی دیده می شوند. بعضی دارای دنباله هستند و بعضی دارای پوشش فسفولیپیدی شبیه به غشا ء سلولی اند.

پاراسیت داخل سلولی اند: ویروس ها به دلیل اندازه کوچک ماده وراثتی خود قادر به ساخت اکثر آنزیم های مهم نبوده در نتیجه به سلول میزبان خود وابسته اند. هر ویروس قادر به ایجاد بیماری در یک میزبان خاصی است در نتیجه دامنه میزبان ویروس ها کمتر از باکتری ها است.

تولید انرژی: ویروس ها قادر به تولید انرژی مورد نیاز خود برای سوخت و ساز نیستند در نتیجه زندگی پاراسیتی اجباری دارند.

تقسیم : ویروس ها برخلاف سایر موجودات زنده تقسیم دو تایی یا میوز و میتوز و تکثیر غیر جنسی ندارند. آنها به

داخل سلول نفوذ کرده و با استفاده از ماشین سلولی مواد مورد نیاز خته و تکثیر میابند.

ماده وراثتی: فقط یک ماده وراثتی در ویروس ها وجود دارد. RNA و یا DNA نه هردوی آنها.

ارگانل های درون سیتوپلاسمی: ویروسها برخلاف سایر موجودات زنده دارای هیچگونه ارگانل درون سلولی حتی ریبوزم نیستند.

شکل ویروس ها

ویروس ها در زیر میکروسکپ الکترونی به اشکال بیست وجهی- میله ای- مارپیچی- گلولهای دیده می شوند. بعضی از ویروس ها دارای زائده ای اند بنام اسپایک که مانند خارهایی از ویروس به بیرون زده است و باعث اتصال ویروس به سطح سلول می شود.      

                                                                                                                         

پاورپوینت میکروبشناسی ادرار پاورپوینت مواد اطراف ما 1 پاورپوینت مبانی برنامه ریزی شهری اسماعیل پاورپوینت منظومه شمسی