👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

شرح زیارت آل یاسین

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

شرح زیارت آل یاسین

فرمتفایل:ورد{فایل ویرایشی} تعداد صفحات:87صفحه

چکیده ای از متن فایل:

زيارت آل ياسين، يکي از مشهورترین زیارت¬های حضرت مهدی موعود است. این زیارت در طول سالیان متمادی مورد توجه علماء و علاقمندان آن حضرت بوده است. راوي و ناقل اين زيارت جناب ابوجعفر محمد بن عبدالله ‏حميري قمي است. وی عالمی برجسته، مورد اعتماد و صاحب کتابهاي متعددي بوده و همه¬ی علماي رجال و بزرگان راوي‏شناس از او به بزرگي و قداست‏ ياد کرده‏اند. حمیری در دوران غیبت صغری

می‌زیسته و سوالات مختلف خود را توسط نواب خاص از امام عصر پرسیده و حدودا چهار توقیع از سوی آن حضرت در پاسخ به سوالات او نقل شده است. در پایان یکی از این توقیعات حضرت صاحب العصر پس از آنکه سؤالات او را پاسخ می دهند، زیارت آل یاسین را می نگارند. این زیارت حقیقتا هدیه¬ای ارزشمند از طرف امام غائب بوده که روشنگر مسیر شیعیانِ منتظر، در دوران غیبت است.

این زیارت شریف مورد توجه محدّثین شیعی بوده و در منابع متعدد حدیثی نقل شده است. قدیمی¬ترین منبع موجود، کتاب شریف « الاحتجاج علی اهل اللّجاج » اثر مرحوم ابو منصور احمد بن علی طبرسی از دانشمندان قرن ششم هجری قمری است. مرحوم طبرسی، معاصر ابوالفتوح رازی و ابوعلی فضل بن حسن طبرسی صاحب تفسیر مشهور مجمع البیان و استاد شیخ منتجب الدین و ابن شهرآشوب ، از فقها و حدیث نگاران مشهور دوران خود است. ابن شهرآشوب با عنوان استاد و شیخ خود از ایشان تجلیل می کند و سپس سایر آثار مرحوم طبرسی در فقه، تاریخ و حدیث را شمارش می کند . این آثار متنوع خود گویای جامعیت شخصیت مؤلف احتجاج است.

همچنین عالمان بزرگی چون سید بن طاووس، شیخ یوسف بحرانی، محقق خوانساری و دیگران، بر جایگاه علمی و جلالت شخصیت مرحوم طبرسی تصریح کرده¬اند. شیخ یوسف بحرانی می نویسد: «ایشان از علمای جلیل القدر و فضلای مشهور است.»

ابومنصور طبرسی از بین منابع اولیه حدیث شیعه، مجموعه¬ای گرانست از احتجاجات اهل بیت در مقابل مخالفان را جمع آوری کرده است. ایشان همانطور که در مقدمه کتاب خود اشاره کرده، تمام سعی خود را بکاربسته تا مجموعه¬ای از احادیث مورد اتفاق علما و مشهور در کتب خاصه و عامه را جمع آوری کند؛ لذا روایات را بدون ذکر سند آورده و فقط روایات مذکور از امام حسن عسگری را به علت عدم شهرت، با ذکر سند بیان می کند. این نکته به خوبی تسلط علمی و دقت و حساسیت ایشان را در جمع آوری روایات، نشان می¬دهد. قطعا همین نکته سبب شده تا کتاب احتجاج بین علمای شیعه شهرت یافته، مورد توجه قرار گیرد و روایات زیادی از آن نقل کنند. مرحوم شیخ حر عاملی بعد از اینکه صاحب احتجاج را فقیهی فاضل و محدثی مورد اعتماد معرفی کرده، از کتاب احتجاج با عبارت « کثیر الفوائد » یاد می کند . مرحوم علامه مجلسی این کتاب را از کتب معروف و متداول بین علمای شیعه می داند و می نویسد: « این کتاب مورد توجه اکثر محدثین بوده و احادیث آن را نقل کرده اند.»

در اهمیت این اثر همین بس که کتاب¬شناس شهیر، شیخ آغابزرگ تهرانی در تایید این کتاب می¬نویسد:

« این کتاب از کتب معتبری است که علمای اعلام همچون علامه مجلسی و شیخ حر عاملی و بزرگانی امثال این دو بر آن اعتماد کرده اند»

دانلود پاورپوینت سطح و حجم ریاضی پایه نهم دانلود پاورپوینت حجم هرم و مخروط ریاضی پایه نهم دانلود پاورپوینت حجم و مساحت کره ریاضی پایه نهم دانلود پاورپوینت کامل توان و ریشه فصل چهارم ریاضی پایه نهم