👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

آشنایی اجمالی با سوره های قرآن

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

آشنایی اجمالی با سوره های قرآن

فرمت فایل:ورد{فایل ویرایشی} تعداد صفحات:145 صفحه

چکیده ای از متن فایل:

کلیات:

قرآن:

کتاب عملی اسلام و دستور العمل برای زندگان است و تنها برای خواندن بالای قبرهای مردگان و آویزان کردن به سینه ی کودکان و حفاظت مسافران و جهیزیه ی دختران نباید مورد استفاده قرار گیرد ، لکن باید به این نسخه ی حکیمانه عمل نمود و راه و روش زندگانی را از آن آموخت تا در پرتو اشعه ی تابناک آموزش و پرورش قرآن ، تعلیمات عالیه ی آن، جامعه راه سلامت و سعادت را پیموده به کمال مطلوب که علت غایی خلقت است، برسد.

گِردِ قرآن گَرد زیرا هر که در قرآن گریخت آن جهان جست از عقوبت این جهان جست ازفِتَن

( حکیم سنایی)

سوره:

برای کلمه «سوره» چند معنی گفته اند :

1. سوره از «سُور» به معنی حصار شهر است ، چون سوره ی قرآن پیرامون آیاتی را فرا گرفته و آن ها را گرد هم آورده است . و نیز همچون حصار و قلعه ی شهر بلند مرتبه و رفیع است .

2. سوره از «سَوار» به معنی دستبند است . چون سوره ی قرآن مانند دستبند آیاتی از قرآن را در بر گرفته است.

3. چون سوره های قرآن بر روی هم قرار گرفته اند ، به آن سوره می گویند.

حروف مقطعه:

حروف مقطّعه یعنی جدا جدا، چهارده حرف از حروف الفبای زبان عرب در ابتدای 29 سوره ی قرآن مجید می باشد ، که آن ها را « حروف مقطّعه » می نامند. و آن حروف عبارت اند از :

الف ، ح ، ر ، س ، ص ، ط ، ع ، ق ، ک ، ل ، م ، ن ، ه ، ی .

حروف مقطّعه ی قرآن یک حرفی ، دو حرفی ، سه حرفی ، چهار حرفی و پنج حرفی است که به ترتیب عبارت اند از :

یک حرفی : ص ، ق ، ن .

دو حرفی : طه ، طس ، یس ، حم .

سه حرفی : الم ، الر ، طسم .

چهار حرفی : المص ، المر .

پنج حرفی: کهیعص ، حمعسق .

« درباره ی حروفی که در آغاز برخی از سوره ها آمده ، قرآن پژوهان ، دیدگاه های گوناگونی ارائه

کرده اند ؛ که مهم ترین آن ها عبارت اند از : 1. پیام آنها را تنها خدا می داند . 2. نام سوره ها 3. اشاره با نام یا وصفی از اوصاف خدا. 4. سوگندهای قرآن 5. کتابی از همین حروف است .(1)

تفسیر حروف مقطعه با مغزهای الکترونیکی : (2)

چندی قبل ، مجلّه ی معروف مصری « آخر ساعة » که بزرگترین مجلّه ی مصور خاورمیانه محسوب می گردد ، گزارشی درباره ی تحقیقات شگفت انگیز یک دانشمند مسلمان مصری در مورد تفسیر پاره ای از آیات قرآن مجید به کمک مغزهای الکترونیکی منتشر ساخت که اعجاب همگان را در نقاط مختلف جهان بر انگیخت.

این تحقیقات که محصول سه سال کوشش پیگیر و کار مداوم « دکتر رشّاد خلیفه » دانشمند شیمیدان مصری بود ، بار دیگر این حقیقت را به ثبوت رسانید که این کتاب بزرگ آسمانی محصول مغز بشر نیست و انسان ها قادر نخواهند بود ، مثلِ آن را بیاورند .

دکتر رشاد این تحقیقات را در آمریکا در شهر « سانت لویس » در ایالت « میسوری » انجام داد .تمام کوششِ استاد مزبور برای کشفِ معانیِ حروفِ مقطّعه ی قرآن یعنی حروفی مانند ( ق ، الم ، یس و ..... ) صورت گرفته است ، او به کمک محاسبات پیچیده ای ثابت کرده است که رابطه ی نزدیکی میان حروف مزبور ، با حروف سوره ای که در آغاز آن گرفته اند ، وجود دارد ( دقت کنید ) .

دکتر رشاد می گوید: « می دانیم قرآن مجید 114 سوره دارد که از میان آن 86 سوره در مکّه نازل گردیده و 28 سوره در مدینه ، و از میان مجموع سوره های قرآن 29 سوره که در آغاز آن ها « حروف مقطّعه » آمده است .

جالب اینکه این حروف ، مجموعاً درست نصف حروف 28 گانه ی الفبای عربی را تشکیل می دهد و آن عبارت اند از : ( ا ، ح ، ر ، س ، ص ، ط ، ق ، ک ، ل ، م ، ن ، ه ، ی ) که گاهی آن ها را « حروف نورانی » نیز می نامند . »

اعتقاد ما هشتاد و دو پرسش شیطان کیست ؟ پکیج4ماهه رتبه های برتر-کنکور99