👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

اخلاق در قلمرو قرآن،جزء 1

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

اخلاق در قلمرو قرآن،جزء 1

فرمت فایل:ورد{فایل ویرایشی} تعداد صفحات:143 صفحه

چکیده ای از متن:

وسپس از میوه های شیرین تغذیه کنید ،پس راه پروردگارتان را به اطاعت بپوئید.آنگاه از درون آنها ، شربت شیرینی به رنگهای مختلف بیرون آید که در آن شفاءمردمان است، در این کار نیز آیت قدرت خدا برای متفکران پیداست.(سوره مبارکه نحل)

آشنائی اجمالی با علوم:

اقسام علم:

می توان علم را به دو دسته دنیایی و عقبایی تقسیم کرد .مسائل علوم دنیائی اثباتی ولی علوم عقبائی و آخرتی _ مثل علم اخلاق_فهمیدنی است.علوم قرآنی،قشنگ است اما اگر توأم با فهمیدن باشد.علمای ربانی در مورد علم باطن حرف می زنند از "سّر"تا "اخفی" و هرکس بنا به فهم خودش.

"فوق هر دانشمندی دانشمند تری وجود دارد."

اینکه می گویند آیات از هفت تا هفتاد بطن دارد برای فهم ماست چون تا بی نهایت بطن دارند.

حضرت علی (علیه السلام) :

قرآن...دریایی است که ژرفای آن درک نشود...

حجاب علم :

از علم عقبایی و علوم الهی چه می خواهیم بفهمیم؟هر اسمی می خواهد داشته باشد"مراقبه،سیرو سلوک،عرفان،توحید و..." منظور این است که به کلام وحی و آیات قرآن کریم نزدیک شویم و بفهمیم.حالا کسی که علمش بیشتر می شود به همین علت شیطان بیشتر نزدیکش می آید بین شیطان و نفس خودش و مسائل باطنی خودش محاصره شده و گیر می افتد.چرا؟چون شیطان از طریق علم سرا غ آدم جاهل نمی رودچون زندگی نباتی دارد ولی تا خواست علم یاد بگیرد ممکن است برایش حجاب اکبر شود . چنین شخصی به دانسته هایش مباهات می کند و غرور نقطه ضعفش می شود و شیطان با اسلحه دلیل و برهان سراغش می آید؛منظور این نیست کسی علم یاد نگیرد.

روی یکی از خصوصیات منافق [اخلاقی] دقت کنید،"دین را با دین می کوبد"."کار فرهنگی منافقان سوءاستفاده از دین علیه دین است".

این شخص حرف غیر منطقی نمی زند به حرف خودش صد در صد اطمینان دارد. اگرکسی فهمید او دارد اشتباه می کند نمی تواند قانعش کند.

چگونگی رهایی از حجاب علم:

1. کنار گذاشتن غرور

یکی از راههای نجات این است که فکر کند هیچ نمی داند فکر کند همان آدمی است که اول بوده فکر کند ذلیل است[در برابر خداوند].می گویند:"اگر می خواهی از شر شیطان محفوظ بمانی سجده کن".

حضرت علی (علیه السلام) :

در سجده،بهترین جای صورت را به خاک مالیدن،فروتنی آورد...

سجده یعنی نهایت ذلت .به این طریق از دست شیطان فرار کن.

2. سکوت:

راه عملی دیگر برای نجات از حجاب علم چیست؟"سکوت".

سه نفر از بزرگان کنار هم نشسته بودندیک نفر از ایشان شاید حدود یک ساعت صحبت کرد شخص دیگر با اینکه می توانسته ولی هیچ صحبتی نکرده است.

با سئوال کردن نصف غرور می شکند با سکوت همه غرور.

علامت شاگرد مستعد ِبا هوشِ زیرک چیست؟

بدون اعتراض،حرف حق را گوش می کند.مثالی می زنیم:معلم در حل مسئله ای راه حلی ارائه می دهد،دانش آموز هم راه حل صحیح خودش را؛ دانش آموز کدام را انتخاب کند؟ ادب این است که راه حل معلم را چون راهش کوتاهتر است و زودتر به جواب رسیده ممکن است شاگرد دیرتر به جواب برسد یا وسط راه،مسیر را گم کند.

علامت کسی که حجاب علم سراغش آمده :

خودش با دلیل و برهان راه خودش را انتخاب می کند.کسی که حرف بی جا می زند همه می فهمند اشتباه است ولی بدبختی اینجاست کسی که حجاب علم دارد حرفش درست است ولی حرف درست را قبول نمی کند.کسی که دلیل درست می آورداز خودش بپرسدآیا جایش اینجاست؟آیا حتما باید بگویم؟

"خوب شنیدن" خیلی مهم است طرف مقابل فقط صدابشنود نه حرف را؟!چنین شخصی فقط دلیل خودش مد نظرش است اصلا به صحبت دیگری توجهی ندارد و گوش نمی دهد این خیلی خطرناک است.پس اگر می خواهیم از حجاب علم نجات پیدا کنیم،مؤدبانه سکوت کنیم و بدون اعتراض و جدل حرف حق راگوش کنیم. چون این مسائل سراغ آدمهای زیرک و با هوش و مستعد می آید.

شهید ثانی (رحمة الله علیه) :

"دانشجو نباید رأی و نظر استاد را رد و با او با چهره و رفتار وگفتاری آمرانه برخورد کند. او نباید برخلاف نظر استاد،اشاره کند.باید بداند که استاد او حق و صواب را بهتر از او می شناسد."

*دسته بندی آیات قرآن کریم

دانلود پاورپوینت هند و چین درس پنجم تاریخ 1 دهم انسانی دانلود پاورپوینت پیدایش تمدن بین النهرین و مصر درس چهارم تاریخ 1 دهم انسانی دانلود پاورپوینت باستا نشناسی، در جست و جوی میراث فرهنگی درس سوم تاریخ 1 دهم انسانی دانلود پاورپوینت تاریخ، زمان و مکان درس دوم تاریخ 1 دهم انسانی