👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تفسیر سوره ی برائت

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تفسیر سوره ی برائت

فرمت فایل:ورد{فایل ویرایشی}تعدادصفحات:26 صفحه

چکیده ای از متن:

اعوذ بالله من الشّيطان الرّجيم

يا أيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قاتِلُوا الَّذِينَ يَلُونَكُمْ مِنَ الْكُفَّارِ وَ لْيَجِدُوا فِيكُمْ غِلْظَةً وَ اعْلَمُوا أنَّ اللهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ ؛

«اي كساني كه ايمان آورده‌ايد؛با كافراني كه به شما نزديكترند؛ پيكار كنيد[مقاتله‌ي باآنها را در اولويّت قرار دهيد] وآنها بايد در شما شدّت وغلظت بيابند وبدانيد كه خداوند با پرهيز كاران است».

پيام اصلي، دعوت به توحيد

درادامه‌ي آيات مربوط به جهاد در اين سوره‌ي مباركه،دراين آيه،دودستور صادر مي‌شود:

دستور اوّل، لزوم رعايت اولويّت در قتال با كفّار نزديك است. البتّه مسلمانان موظّف به قتال با عموم كفّار – اعمّ از دور و نزديك ‌‌–آن هم پس از طيّ مراحل اوّليّه اش مي باشند. چون دين مقدّس، از اوّل دستور قتال و جنگ نمي‌دهد بلكه مقصد اصلي اش دعوت به توحيد است. لذا به رسول اكرم  خطاب شده است :

 ادْعُ إلي سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ...؛

«وظيفه‌ي تو اين است كه مردم را با حكمت واندرز نيكو به توحيد دعوت كني». يعني با استدلال و اقامه‌ي برهان در مورد كساني كه اهل منطق و فكر و استدلال اند. هرچندگروهي هم اهل منطق و برهان نيستند. ولي مردمي پاك نَفْسند و لجوج و معاند نيستند،مي‌توان اينها را با پند و اندرز و نصيحت به راه آورد. گروه سوّمي هم هستند كه نه اهل منطق اند؛و نه اهل موعظه و نصيحت! بلكه اهل جدالند و مي‌خواهند بحث و مناظره و گفتگو كنند. با اينها هم از طريق بحث و گفتگو مي‌توان وارد شد؛ يعني از همان راهي كه خودشان قبول دارند وارد شوي ومجابشان سازي.

قتال با كفّار، در آخرين مرحله

حال اگر گروهي پيدا شدند كه نه اهل استدلال و حكمتند و نه اهل موعظه و نصيحت و نه اهل مناظره و جدال احسن. بلكه مردمي لجوج و معاندند و دشمن سرسخت حقّ و حقيقت و تمام همّشان اين است كه بساط دين را برچينند و با خداورسولان خدا به محاربه برخيزند وراه سعادت ابدي را به روي بشر ببندند،اينجاست كه پيامبران وظيفه‌ي قتال دارند و نمي‌توانند با تسامح و سهل‌انگاري از كنار آن گروه بگذرند. زيرا آن فرستادگان خدا مأموريت دارند عامل سعادت ابدي را به بشر برسانند و برنامه‌ي تأمين سعادت جاودانه را به او ابلاغ نمايند .

حال اگر آن گروه معاند مزاحم شدند و ايجاد مانع بر سر راه انبيا‌‌ نمودند، در اين صورت بر انبيا لازم است كه به مقاتله ي با آنها برخيزند و آن خارها را از سر راه خود بردارند و پيام خدا را به بندگان خدا برسانند. اينجاست كه آيه‌ي شريفه دستور مي‌دهد.

ابتدا مقاتله با دشمن نزديك

يا أيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قاتِلُوا الَّذِينَ يَلُونَكُمْ مِنَ الْكُفَّارِ...‌؛

اينك كه وظيفه‌ مقاتله است، ابتدا به مقاتله ي با دشمن نزديك بپردازيد و قانون الاقرب فالاقرب را رعايت نماييد و اين يك روش طبيعي و عقلايي است؛ زيرا انسان سهل تر و آسان تر مي‌تواند از اوضاع و احوال دشمن نزديك آگاه گرددو با هزينه‌ي كمتر و اطّلاع بيشتر به جنگ با آنها بپردازد و با پيروزي بر آنها راه پيروزي بر دشمن دورتر را هموارتر سازد وگرنه دشمن نزديك را در خانه گذاشتن و به دشمن دور پرداختن، چه بسا سبب ويران شدن خانه و از بين رفتن عائله و ديگر بستگان و سرانجام از پا در آمدن خود انسان گردد. البتّه ممكن است در شرايط استثنايي، دشمن دور خطرناك تر و به جنگ با او برخاستن لازم تر باشد امّا در شرايط عادي بديهي است كه قتال با دشمن نزديك در رتبه‌ي اولويّت است .

دانلود پاورپوینت پر پرواز درس دوم دین و زندگی 1 پایه دهم دانلود پاورپوینت هدف آفـرینش درس اول دین و زندگی 1 پایه دهم دانلود پاورپوینت بویه موج نگار شیمی 1 پایه دهم ریاضی و تجربی دانلود پاورپوینت شيمي سبز شیمی 1 پایه دهم ریاضی و تجربی